Zadbaj o zdrowie psychiczne w czasie pandemii

blg_1

Zadbaj o zdrowie psychiczne w czasie pandemii

To normalne, że odczuwamy niepokój, zmartwienie i smutek związany ze stycznością z chorobą. W przypadku podejrzenia styczności z wirusem COVID-19, niepokój ten jest wprost paraliżujący. Jeśli zachorujesz, a Twoje objawy nie będą ciężkie i będziesz mógł wyzdrowieć w domu, będzie to oznaczało izolację do czasu, aż będziesz mógł przebywać w pobliżu innych osób bez ryzyka rozprzestrzenienia infekcji.

Izolacja chroni innych przed zachorowaniem – ale dla osoby chorej może się to wydawać jeszcze jedną rzeczą na szczycie i tak już stresującej sytuacji. Oto sposoby na to, jak nie dopuścić do pojawienia się niepokoju i smutku, podczas powrotu do zdrowia po przebytym COVID-19:

Skup się na tym, co wiesz i co możesz kontrolować
Być może nie wiesz, jak doszło do zakażenia, ani jak długo potrwa Twój powrót do zdrowia. Zamiast koncentrować swoją energię na żalu lub rozmyślaniu o tym, “co by było gdyby”, skup się na tym, co możesz zrobić. Twoim zadaniem jest teraz dbanie o siebie, wyzdrowienie i unikanie rozprzestrzeniania się zakażenia na inne osoby.

Zaangażuj swoją sieć wsparcia
Poproś bliskich, aby regularnie kontaktowali się z Tobą przez telefon, e-mail lub połączenie wideo. Porozmawiaj z nimi o tym, jak się czujesz. Jeśli martwisz się o opiekę nad dziećmi, zwierzętami domowymi lub obowiązkami domowymi podczas choroby, wskaż członków rodziny, przyjaciół lub członków społeczności, którzy nie należą do grup wysokiego ryzyka i mogą pomóc.

Nie pozwól aby przytłoczyły Cię informacje 
Mimo wrażenia konieczności bycia na bieżąco postaraj się nie śledzić nadmiernie informacji z kraju i ze świata. Poświęć ten czas na odpoczynek, sprawdzaj jedynie aktualizowane zalecenia na kanałach informacyjnych Ministerstwa Zdrowia lub Głównego Inspektora Sanitarnego.