Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na aktywność dzieci?

  • Start
  • Artykuł
  • Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na aktywność dzieci?

Jak pandemia COVID-19 wpłynęła na aktywność dzieci?

Pandemia COVID-19 sprawiła, że codzienna rutyna dzieci i nastolatków przestała istnieć. Brak kontaktu z rówieśnikami, konieczność uczestniczenia w zajęciach online (a co za tym idzie, długie godziny spędzane przed ekranem komputera) i przedłużające się obostrzenia sprawiły, że ich świat wywrócił się do góry nogami.

Raport „Aktywność fizyczna i żywienie dzieci w czasie pandemii”  został stworzony przez Nestle oraz Polski Związek Lekkiej Atletyki i powstał w wyniku badania przeprowadzonego na łącznej grupie próbie rodziców 1468 dzieci. Według wyników opublikowanych w raporcie, w trakcie kwarantanny narodowej dzieci spędzały aktywnie przynajmniej godzinę dziennie średnio, pomiędzy 3 a 4 dni w tygodniu. W okresie przed pandemią było to prawie 5 dni w tygodniu! Spadek wyniósł aż 33%. Co więcej czas dziennej aktywności fizycznej dzieci zmniejszył się średnio z 84 do 53 minut (o 37%).

W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii wyraźnie widać zmianę – czas wcześniej spędzany na dworze, na zajęciach sportowych częściowo został zastąpiony czasem przed komputerem. Niestety, przeważająco aktywność fizyczna w czasie wolnym została zastąpiona przez gry komputerowe.