Terapia blizn
Czym jest blizna?
Blizna to ślad, który powstaje na skutek przerwania ciągłości skóry. To tkanka łączna włóknista, która wykształca się w efekcie gojenia, zastępując pierwotną, uszkodzoną tkankę. Jej wielkość i widoczność zależy od wielkości rany, jej głębokości, powodu powstania, przebiegu procesu gojenia oraz indywidualnych predyspozycji ciała do rekonstrukcji w przypadku zranienia. Wczesna pielęgnacja blizny potrafi skutecznie ograniczyć jej wielkość i zmniejszyć widoczność. Należy pamiętać, że każda blizna wymaga indywidualnej konsultacji.
Mobilizacja blizny
Mówiąc, że wytworzyła się blizna musimy pamiętać, że nie chodzi tylko o zmianę wyglądu zewnętrznego. Wiele blizn powoduje napięcie powięzi, co może skutkować np. dysfunkcją pobliskich obszarów ciała, związanych nie tylko ze skórą, ale także narządami, które znajdują się np. pod powłokami brzusznymi. Część z nich może również powodować swędzenie lub ból. W leczeniu blizn kluczowa jest mobilizacja blizny. Wykorzystanie technik terapii manualnej powoduje lepsze ukrwienie tkanek, zwiększa elastyczność blizny i jej ruchomość, poprawia koloryt skóry co zmniejsza jej widoczność i zmniejsza ryzyko ponownego rozejścia się tkanki. Fizjoterapeuta może wspomagać się także zabiegami tj. pinoterapia, igłoterapia, czy bańki.
Jak długo trwa terapia blizny?
Gojenie blizny to proces długotrwały. Przebiega bardzo indywidualnie i jest zależny od wielkości i grubości samej blizny. Blizny niewielkie, umiejscowione w dobrze ukrwionej części skóry będą potrzebowały mniej czasu niż blizny rozległe, znajdujące się w miejscu, w którym skóra jest wyraźnie grubsza. Najlepsze efekty uzyska się poprzez systematyczną terapię.
Kiedy należy rozpocząć terapię blizny?
Zdecydowanie jak najszybciej. Pierwsza konsultacja z fizjoterapeutą powinna się odbyć niezwłocznie po pełnym zagojeniu się rany. Pozwoli to specjaliście ocenić jak przebiegł proces gojenia oraz ustalić plan leczenia.