Program profilaktyki raka szyjki macicy
Rak szyjki macicy to jeden z częstszych nowotworów występujących u kobiet. Na wczesnym etapie jest wyleczalny w ponad 99% przypadków.
Niewykryty i nieleczony może prowadzić do śmierci. Dlatego każda kobieta
po 25 r. ż. powinna regularnie wykonywać profilaktyczne badania cytologiczne.
Rak szyjki macicy jest ósmym co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi ponad 2,5% nowotworów u kobiet. Rocznie jest wykrywany u ponad 2200 kobiet, a 1400 z nich umiera z jego powodu.
Regularne badania cytologiczne pozwalają wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym – uleczalnym – stadium choroby. Badania dowodzą, że 1,5- 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.
Badanie cytologiczne jest bezpłatne i całkowicie bezbolesne, a skorzystać z niego mogą kobiety pomiędzy 25 a 64 rokiem życia.
Od 2025 roku Program profilaktyki raka szyjki macicy zostaje poszerzony o dwa nowoczesne badania:
test HPV HR oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). To przełom w systemie profilaktyki onkologicznej
w Polsce i bardzo dobra wiadomość dla wszystkich kobiet.*
Na czym polegają zmiany?
Badanie HPV jest bardzo wiarygodne, wykonywane technikami biologii molekularnej, a przede wszystkim ma o wiele wyższą czułość. Dotychczas program badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy, opierał się na tzw. cytologii konwencjonalnej. Po wprowadzeniu zmian w programie badania będą nie tylko dokładniejsze, ale odwrócona zostanie ich kolejność. Najpierw wykonywany będzie test molekularny na obecność wysoko onkogennych typów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV), i w przypadku wyniku dodatniego wykonywany będzie rozmaz cytologiczny na podłożu płynnym. Zmiany dotyczą głównie etapu diagnostycznego, natomiast sam przebieg badania dla pacjentek pozostaje bez zmian. Taka forma diagnostyki, w stosunku do dotychczas obowiązującej, opartej całkowicie na badaniach cytologicznych, jest dwukrotnie bardziej skuteczna w wykrywaniu stanów przedrakowych i raka szyjki macicy.
Po zmianach kobiety pomiędzy 25 a 64 rokiem życia będą mogły skorzystać z tej formy profilaktyki raz na pięć lat, a nie jak w przypadku zwykłej cytologii – co trzy. Test na obecność wirusa HPV pozwala na skuteczniejsze wykrycie zagrożenia na wczesnym etapie, co umożliwia wydłużenie odstępu między badaniami do pięciu lat. Jest to zgodne z międzynarodowymi standardami i wdrożonymi już rozwiązaniami w innych krajach, które przeszły na model oparty na testach HPV.**
Kiedy się zapisać?
Warto zgłosić się jak najszybciej. Tylko wczesna diagnostyka pozwala na wykrycie zmian na początkowym etapie i podjęcie skutecznego leczenia.
Pamiętaj, że na badanie:
– nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego
– najlepiej zgłosić się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
– co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych
– od ostatniego badania ginekologicznego / USG przezpochwowego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień
* Zmiany w Programie Profilaktyki Raka Szyjki Macicy zaczną obowiązywać 14 dni od ogłoszenia rozporządzenia. Wdrożenie nowego modelu badań wymaga jednak od wielu placówek w całym kraju przeprowadzenia działań organizacyjnych i dostosowania laboratoriów, co w zależności od miejsca może potrwać kilka miesięcy. Jednocześnie z rozporządzenia wynika, że okres przejściowy zakończy się nie później niż w grudniu 2026 roku.
** Źródło: https://nio.gov.pl/zmiany-w-programie-profilaktyki-raka-szyjki-macicy/
Opiekę ginekologiczną sprawuje:

Godziny pracy Centrum
budynek Zatoki Sportu, wejście E